ТОВ НВП «Стальсервіс»
Пошук
ТОВ НВП «Стальсервіс»
Замовити дзвінок
Пошук
21 серпня 2020

Класифікація сталевої арматури

Класифікація сталевої арматури

Арматурна сталь являє собою металевий прут круглого перетину, з'єднання яких в різній кількості та послідовності дозволяє ставати основою, посилювати й знімати напругу в бетонних конструкціях. Арматура різниться багатьма суттєвими параметрами, в залежності від мети застосування і бажаного навантаження: спеціалізація дозволяє підібрати максимально яка відповідає конкретним вимогам виріб. Від діаметра, виду стали, її якості, гнучкості, твердості, пластичності й т.п. залежить ціна за метр арматури.

Різновиди арматури

За формою профілю:

 • Рифлений тип (або будівельний) — з поперечними або прокладеними під кутом ребрами, які збільшують зчеплення з бетоном і жорсткість прута. Зворотний бік медалі — зниження пластичності, гнучкості прута і збільшення напруги в конструкції. Рифлений прут може мати періодичний малюнок, серповидний, кільцевий і змішаний.
 • Гладкий тип — з гладкою поверхнею, що не створює зайвого напруження, а й зчеплення з плитою слабкіше.

За призначенням і цілі застосування класифікують:

 • Робочі стрижні — ті прути, які є основою арматурної сітки всередині бетонної плити та безпосередньо несуть внутрішню і зовнішню навантаження на залізобетонну плиту. Така арматура завжди рифлена, і її параметри фіксуються в будівельній документації для розрахунку несучого навантаження.
 • Конструктивні стрижні — прокладаються поперек робочої арматури, утворюючи носійну сітку. Допомагає розподіляти максимально рівномірно навантаження в плитах, склепіннях і колонах. Можуть бути гладкими та рифленими.
 • Монтажна арматура — допомагає з'єднанню армувальних стрижнів в каркаси й сприяє рівномірному розподілу навантаження на окремі прути. Зазвичай використовується гладкий тип.
 • Анкерні прути — зазвичай більш тонкі й гладкі, використовуються як заставні елементи для бетонного фундаменту.

Орієнтація арматури в ЖБК може бути:

 • Подовжньої — розташовуються в плиті з малим відхиленням по горизонталі від 1 до 30 градусів. Зазвичай це армувальні й робочі прути.
 • Поперечної — розташована перпендикулярно робочим стрижнів, мінімізує ймовірність появи тріщин в плиті, утворюючи сітку.

За способом виробництва металопрокату:

 • Гарячекатана арматура — проводиться з металозаготовки, нагрітої та пропущеної між валками прокатного стану для витягнення і придбання ребристою або гладкою круглої поверхні. Далі прут може загартовуватися або витягуватися з метою підвищення міцності.
 • Холодної витяжки — це арматурний дріт, яка проводиться методом волочіння гарячекатаної металозаготовки з низьким вмістом вуглецю або прогонки її через стан холодної прокатки. Найчастіше виходить гладкою.

Арматуру також класифікують за умовами застосування:

 • Попередньо напружені стрижні (або напружувані) - перед прокладкою піддаються витяжці й загартовуванню з метою підвищення міцності металу. Така заготовка вимагає особливих умов з'єднання з бетонною основою. Приймає основне навантаження, в якості робочої або конструктивної арматури.
 • Не напружувана — без попереднього напруження, підходить як монтажна або анкерна.

Клас міцності арматурної сталі

Міцність і клас арматурних стрижнів визначається міцністю сталі для їх виготовлення, а також стійкістю до корозійного розтріскування, динамічної міцності й холодноламкості, ударної в'язкості й зварюваності. Згідно з межами міцності сталева арматура маркується:

 • А1 (А240) — це прокат гладкої арматури з діаметром від 5,5 до 40 мм, не тендітна, прекрасно витримує низькі температури. Підходить для виготовлення монтажних петель.
 • А2 (А300) — зі спокійною або напівспокійну стали, звичайно низьколегованої. Високий опір на розрив, середня гнучкість. Підходить для застосування в цивільному і промисловому будівництві, а також гідротехніки.
 • А3 (А400) — найбільш оптимальна за своїми експлуатаційними характеристиками як не напружувана робочої або арматурної сталі для створення ЖБК в цивільному і промисловому будівництві. Менш пластична, ніж А1 і А2, але більш міцна.
 • А4 (А600) — використовується, як в якості не напружувана, так і як напружену арматуру для ЖБК. Підходить для попередньо напружених конструкцій в умовах агресивних середовищ.
 • А5 (А800) — високоміцна напружена сталь. Здатна витримати без зміни властивостей до 180 градусів вигину навколо оправлення. Арматура спецпризначена, продаж такого металопрокату нераціональна для масового будівництва.
 • А6 (А1000) — сталь з високими межами міцності й пружності, добре зварюється. Використовується як універсальний звичайний і напружуючий матеріал.
 • Ат800 — термічно зміцнена сталь, показник межі текучості — 800 Н / мм2. Високоміцна, пластична, основне призначення — напружені ЗБК і ЗБВ, гідротехніка, військова та енергетична промисловість.

Купити арматуру та інші види металопрокату для цивільного і промислового будівництва можна у нашій компанії — ТОВ НВП «Стальсервіс».